PRODUKTY
Čistenie Fotovoltaických panelov
Mnohé Fotovoltaické panely sú výrobcami označované ako bez údržbové až do 25 rokov, čo v podstate predstavuje ich životnosť.
Prach, smog, mach, vtáčí trus a peľ, vytvárajú na paneloch nános, ktorý znižuje životnosť a výkon vašej elektrárne.
Prirodzené pôsobenie dažďa, rosy a vetra v žiadnom prípade nepostačuje na účinné vyčistenie modulov. Pravidelným čistením a impregnáciou fotovoltických alebo solárnych panelov môžete získať vyššiu výnosnosť panelov a taktiež významne predĺžite ich životnosť.
V závislosti od sklonu a umiestnenia solárnych článkov môže ich účinnosť vzrásť o niekoľko percent a životnosť sa môže predĺžiť rádovo o desiatky percent. Väčšina výrobcov odporúča ich čistenie jeden až dvakrát ročne, aby efektívne fungovali a zabraňovalo sa tým znižovaniu vyprodukovanej energie.
Štúdie o znečistení fotovoltaických panelov poukazujú na to, že čistenie fotovoltaických panelov je potrebné pre ich plnohodnotnú prevádzku, preto že vietor a dážď odnesú len malú časť znečistenia. Zákazník si pritom myslí, že sú panely čisté a pritom je dokázané že sa na paneloch usadzuje ďalší prach a špina. Tieto nečistoty vytvárajú vrstvu, ktorá bez údržby vlastníka trvale znižuje výkon solárnych panelov. Už v prvom roku sa znižuje výkon, pokiaľ sa panely nečistia a táto strata môže predstavovať cca 3-5 % ročného výkonu, čo nie je zanedbateľné (zahraničné zdroje uvádzajú až 8-10% z výkonu).
V júni 2018, Milk the Sun publikoval prvú štúdiu o ekonomickom prínose čistenia fotovoltaických panelov.
V tejto štúdii zároveň definoval 5 stupňov znečistenia podľa ktorých je dobré rozpoznať kedy je vhodné realizovať čistenie.
Stupeň č.1
Veľmi slabá kontaminácia: slabá vrstva prachu na FV paneloch sotva viditeľná voľným okom človeka.
Stupeň č.2
Nízka kontaminácia: mierna vrstva prachu na FV paneloch jasne viditeľná voľným okom človeka.
Stupeň č.3
Stredná kontaminácia: konzistnejšie usadeniny prachu, stopy po vtáčich exkrementoch , skoré znaky machu a lišajníkov na hranách modulov.
Stupeň č.4
Silné znečistenie: výrazná vrstva nečistôt s inkrustami, vtáčimi exkrementami a vysoká miera machov a lišajníkov na okrajoch modulov.
Stupeň č.5
Veľmi silné znečistenie: konzistentné a odolné inkrusty na moduloch, difúzia machov a lišajníkov na okrajoch, možná nerozoznateľná plocha modulu a nezvratná kontaminácia modulov.
Bezpečnostné riziká znečistených FV panelov
Ak sú FV panely čiastočne znečistené, alebo zakryté môžu sa prehrievať. V najhoršom prípade ak sa FV panely prehrejú príliš, panely sa poškodia a horľavý materiál, ktorý leží pod modulom sa môže vznietiť!!!!!
Vo väčšine prípadov prehriatia dochádza k dlhodobému poškodeniu modulov s následnou redukciou výkonu.
Ak dažďová voda sa hromadí na spodnej strane FV modulov a to obzvlášť keď majú nízky sklon , zostáva tam dlhú dobu a časom môže vlhkosť vniknúť do laminátu a spustiť proces delaminácie.
Prehľad čistiacich techník FV panelov.
Vo všeobecnosti sa na trhu rozlišujú tri bežne zavedené techniky čistenia
Manuálne čistenie – používa pri čistení FV na strechách , ale aj pozemných uloženiach.
Strojové čistenie – používa sa hlavne pri veľkých plochách uložených na pozemných úrovniach.
Robotické čistenie– používa sa pri veľkých pozemných plochách pri menších sklonoch
Kedy sa oplatí zahájiť čistenie ?
Potreba udržiavať FV panel v čistote ja založená na dvoch základných faktoroch. ( okrem bezpečnosti) : efektívny solárny výnos a zachovanie investície.
V prípade jasnej straty výkonu FV systému v dôsledku znečistenia je umývanie viac než vítané.
Ak sa zistí, že kontaminácia ovplyvňuje dlhodobú ochranu systému, bezpečnosť a prevádzku modulov a konštrukciu, systém sa musí umyť čo najskôr.
Na výpočet ekonomickej hospodárnosti pri čistení treba brať do úvahy dva faktory: Počet kWh, ktoré musí FV panel vyprodukovať ako dodatočný prínos na vrátenie nákladov na umývanie a percento dodatočného výťažku pre celkovú produkciu objektu.
Výsledok je nakoniec percentuálna hodnota , ktorá ukazuje ako veľmi musí narásť efektivita systému ročne vďaka čisteniu, aby boli náklady amortizované v tomto období .
Dodatočná účinnosť z čistenia v kWh = náklady na čistenie ( v Eur) / motivačná tarifa v Eur za kWh.
Percento dodatočného výkonu = dodatočný výkon v kWp x 100 / špecifický výkon v kWh/kWp x veľkosť systému v kWp
Požiadavky na čistenie FV
Zvyčajne sú požiadavky na umývanie FV systémov : prístup k modulom, napojenie na vodu a napojenie na elektrickú sieť.
Všetko potrebné vybavenie si naša spoločnosť BELT SLOVAKIA prinesie.
- Pracujeme len s vyškolenými ľudmi čo sa týka aj v práci vo výškach.
- Chémia sa používa s ohľadom na kompatibilitu s FV panelmi a enviromentom
- Umývacia technika tzv Pure clean používa kefy, ktoré nepoškrábu povrch a používame demineralizovanú vodu.